E Ticaret Sitesi,Web Tasarım,Stok Takip Programı,Marka Logo Tasarımı,Sosyal Medya Danışmanlığı,SMS Paketleri,Özel Yazılım Firmaları,Hosting Hizmeti,Santral Hizmeti

WEB TASARIM - 18 Haziran, 2020, @artviasyazilim

Web Programlama

Birçok kişinin karıştırdığı iki kalıp karşımıza çıkıyor: web tasarım diğeri ise web programlamadır. Bilen için, aslında iki farklı kalıp olduğunu görebiliyoruz fakat bilmeyenler ise; birbirinden farkı olmadığı konusunda bir yanılgıya düşebiliyorlar. Web tasarım sitelerin tamamen ön kısmı ve aynı zamanda tasarım boyutu ile ilgili iken; web programlama ise bunun aksi olan sitelerin arka yüzünü kapsamaktadır. Sizlerin de anlayacağı gibi yazılım ki aynı zamanda kod kısmını web programlama oluşturmaktadır. Bir tanım olarak ise; bir sayfadaki butona basıldığı zaman ne olacak ve nasıl çalışacak veya hangi mantık ile site hareket edecek bunun kodları ile ilgilidir. Bu mesleği yerine getiren ise; web programcısıdır.

Web Programlama Nereden Başlar?
Bizlerin konuştuğu bir dil nasıl var ise; internetinde bir dili olduğundan bahsedebiliriz. Kaldı ki söz konusu programlama dilleri ise; bu durum hayli güç olabilir. 

Programlama hakkında bilgi almak ile başlamak istiyorsanız; öncelikle dinamik olan programlama dilleri kısmına hakim olmanız gerekmektedir. Bu aşamada işi bırakan ve aynı zamanda yapmak istemeyen birçok insan çıkabilir. Hiçte kolay olmayan bu dillerden ikisi; PHP ve Asp. NET iken; html, Xhtml ve css en kolay diller arasına girmektedir. Web programlama konusuna hakim olmak ve aynı zamanda bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, önceliği kolay dillere vermelisiniz. 

Web Programlama Dilini Öğrendikten Sonra Ne Yapmalıyız?

Bir yerden başlamak gerekmektedir. Bu hayatta da böyledir fakat sadece öğrenmek ve beyninizde boşa yer kaplamaması için yapılması gereken; uygulamaya geçmektir. Sizlerde eğer programlama dilini artık öğrendim diyorsanız; uygulamaya geçin, bakalım ne kadar öğrenmişsiniz ve ne kadar hakimsiniz. Web programlama konusunda en önemli faktörlerden birisi kesinlikle deneme yanılma yöntemi olacaktır. İnternet sayfasını veya kodlamaya yönelik kullanacağınız programı açıktan sonra; öncelikle kodları nereye yerleştirecek ve nereden başlayacağım konusunun taslağını çıkartın. Bu aşamadan sonra ise; deneme yoluna girebilir ve nerede ne kullandığınızı görebilirsiniz. Ezber yoluna gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Yalnız önemli kodları not alarak, her seferinde bakıp aklınızda kalıcı hale getirebilirsiniz. Sizlere bu anlamda yardımcı olacaktır. 

* Bu makale Artvias Yazılım için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanımı telif hakkına tabidir.